Sommige gerechten worden lekkerder als er bij de bereiding een beetje rook aan te pas is gekomen. Chili Con Carne is zo’n gerecht, dit werd vroeger ook boven een kampvuurtje bereid dus rook hoort er gewoon bij. Een gietijzeren pannetje (Dutch Oven) kan prima in je barbecue staan voor dit soort recepten.
Als je mesquite gebruikt als rookhout, doe dan niet te veel, mesquite is de sterkste soort die snel kan overheersen in een recept, doe maximaal één blok.
Mijn chili recept is ooit begonnen als een recept van Jamie Oliver, sommige dingen zijn gebleven, andere veranderd en in de loop der jaren is het onderstaande recept ontstaan.
Ik maak het ook niet altijd hetzelfde, soms gebruik ik pinto bonen, de bonen die in het zuiden van de VS vaak in chili’s gebruikt worden, als ik geen zin heb om die te koken gebruik ik kidney bonen. Deze keer was het een mix van kidney bonen en een blik Bush’s Baked Beans met honing en bacon dat ik van Frits had gekregen. Het zoete van de saus deed het erg goed dus misschien versleutel ik het recept wel weer.
Typerend voor mijn chili is het gehakt, chipotles in adobo en cacaopoeder. Veel mensen gebruiken stukken vlees, ik vind gehakt zelf lekkerder, de chipotles geven extra rooksmaak en een kick en het bittere en aardse van de cacao is een goede aanvulling op het geheel.
Chili Con Carne uit de Dutch Oven
Ingrediënten:
2 uien
2 tenen knoflook
arachide olie
2 volle theelepels chilipoeder*
1 volle theelepel komijnenpoeder
zeezout en versgemalen zwarte peper
1 pond mager rundergehakt
1 potje zongedroogde tomaten in olijfolie
2 chipotles in adobosaus
2 blikken tomatenblokjes
1 kaneelstokje
2 theelepels cacaopoeder
2 blikken kidneybonen
Extra:
mesquite rookhout, eiken is ook erg lekker bij rundvlees
*Let er op dat je chilipoeder een mix is, er moet o.a. komijn in zitten, 100% pepers is niet het soort chilipoeder dat bedoeld wordt in dit soort recepten en daar zal je gerecht veel te pittig van worden!
Beredingswijze:
Maak je barbecue gereed voor indirect barbecueën.
Snij de uien en de knoflook fijn, ik doe dit in de keukenmachine. Doe hetzelfde met de chipotles en de zongedroogde tomaatjes.
Zet je Dutch Oven boven de kooltjes en doe er een eetlepel of twee olie in.
Voeg de uien en de knoflook toe. Als de uien glazig zijn voeg je de chilipoeder, komijnenpoeder en wat zout en peper toe. Schep alles goed om.
Doe het gehakt in de pan en laat dit bruin worden.
Voeg de tomaten, chipotles, zongedroogde tomaatjes en de olie uit het potje, het kaneelstokje en het cacaopoeder toe, schep goed om en breng aan de kook.
Zet je pan weg van de kolen, leg wat rookhout op de kooltjes, doe de deksel op je barbecue en zorg dat de temperatuur zo rond de 165°C is. Laat je chili zo anderhalf uur pruttelen, schep het zo nu en dan even om.
Voeg de bonen toe, roer goed om en laat dit nog een half uurtje staan.
Haal je chili con carne uit de barbecue en serveer met zure room, geraspte kaas, tortillachips etc.
Vergeet niet je Dutch Oven nadat je hem hebt schoongemaakt weer even opnieuw in te vetten met olie of crisco, het zuur in de tomaten tast je seasoning aan en je pannetje kan daardoor gaan roesten als je hem niet gelijk weer invet.
22 Reacties
Martin
vrijdag, 16 augustus 2013 at 21:28Hoi Noskos,
Ik lees zo’n beetje alles op je site wat ik maar kan lezen en ben na een paar weken nog steeds ah watertanden. Ik wou dat ik nog meer tijd kon vrijmaken om lekker te q-en. Ontzettend leuk.
Vraagje over het chili-carne gerecht: Welk prachtig mooie pannetje (gietijzer) gebruik je hier? Waar kan ik dat kopen? Volgens mij een echte aanvulling op mijn bbq-uitrusting. Dank alvast.
noskos
zaterdag, 17 augustus 2013 at 12:07Dit is een pannetje dat ik ooit bij de Sligro op de kop heb getikt voor iets van €7. Een klein gietijzeren pannetje is prima voor op de barbecue en hoeft geen vermogen te kosten.
Martin
zaterdag, 17 augustus 2013 at 13:48Hoi Dennis,
Dank! Ik ga es kijken bij de Sligro. Wie weet….De ribs staan er nu een kwartiertje in op 250….mmmm Happy c’-en!
Lars
maandag, 17 maart 2014 at 21:32Hey,
Ik neem aan dat je twee chipotle pepers bedoelt? Of twee blikjes? In het eerste geval; wat doe je met de rest van het blik?
Bedankt
noskos
dinsdag, 18 maart 2014 at 18:48Ja, twee pepers, zo’n ding heet gewoon chipotle 😉 De rest doe ik in een afgesloten plastic bakje en dat gaat de koelkast in, blijft tijden goed zo.
Abunadh
dinsdag, 4 augustus 2015 at 10:47Hoi Noskos, complimenten voor je site, je recepten maar vooral je uitleg , te gek !
Vraagje over je chili recept, gebruik je het hele potje zongedroogde tomaten en dus ook alle olie die daarin zit ??
Thnx , keep up the good work !
noskos
dinsdag, 4 augustus 2015 at 10:50Dank je voor de complimenten! Ja, ik gebruik gewoon de olie uit het potje.
BartjeSr
donderdag, 13 augustus 2015 at 20:52afgelopen week de chili con carne gemaakt. hij was erg lekker. thanks!
Marco Joore
zondag, 2 oktober 2016 at 13:59Recept al met enige regelmaat gemaakt.
Laatste tijd vervang ik het gehakt door rundvlees.
Dit laat ik zo’n 3,5 uur pruttelen op 15o graden.
Volgens mij kan ik door deze tijd ook makkelijk verse tomaten gaan gebruiken maar dat proberen we nog wel een keer.
Al met al een heerlijk recept dat vaak door de kinderen word genoemd Thx
Paul
donderdag, 9 augustus 2018 at 08:21Hoi Dennis,
Top lijkt me erg lekker, deze gaan we proberen! Voor hoeveel personen is dit gerecht?
noskos
maandag, 13 augustus 2018 at 16:03Met 4-6 personen kun je er wel van eten hoor.
Rene
dinsdag, 10 december 2019 at 18:09Ik mis wanneer je de blikken tomaat blokjes toevoegd
noskos
dinsdag, 10 december 2019 at 18:52Op de foto had je het kunnen zien 😉 Maar goed gezien, ik heb het meteen aangepast! Dank je!
Bernhard
woensdag, 8 april 2020 at 14:48Als eerste ! Wat een fijne site heb je gebouwd.
We zijn hier helenaal gek van chili!
Vraagje…. ik heb (nog) geen dutch oven maar kun je dit ook maken in een rvs braadslee? Wat zijn voor en tegens
noskos
maandag, 13 april 2020 at 17:04Dat kan wel, maar het nadeel is dat je een groter oppervlakte hebt en je meer vocht verdampt. Je zou na een tijdje wat vocht bij kunnen voegen, of je zou de braadslee af kunnen dekken met folie als je denkt dat je chili genoeg rook heeft opgenomen.
Ronald
zondag, 26 juli 2020 at 20:18“Zet je pan weg van de kolen, leg wat rookhout op de kooltjes, doe de deksel op je barbecue en zorg dat de temperatuur zo rond de 165°C is.”
Allemaal gedaan met hickory rookhout, maar daar proef je niet veel van terug. Met het deksel dicht komt dat toch ook niet bij het gerecht? Verder was het erg lekker, aanradertje!
noskos
maandag, 27 juli 2020 at 18:19Er staat nergens dat de deksel op de pan moet
Ronald
maandag, 27 juli 2020 at 19:39Jawel hoor, tussen de vierde en vijfde foto ^^
Ronald
maandag, 27 juli 2020 at 19:42Oeps verkeerd gelezen…wel het deksel op de bbq, maar niet op de pan dus. Duidelijk Dennis, die laat ik dan voortaan weg om de rooksmaak erbij te krijgen, wordt het waarschijnlijk nog lekkerder 🙂
Bas
woensdag, 9 september 2020 at 14:41Hallo Noskos,
Je geeft aan dat de Chili een mix moet zijn. Alleen zit in de meeste mixen al cacoa, komein, kaneel, peper en zout.
Kun je dan niet net zo goed iets meer van de kant en klare mix gebruiken 🙂
noskos
dinsdag, 29 september 2020 at 09:40Als je chilipoeder gaat kopen kijk dan even op het flesje. Ik denk dat je in de war bent met een mix voor chili oid.
Hilbert Grievink
donderdag, 13 mei 2021 at 20:42Hoi Noskos,
Ik heb het gemaakt en nog wat restjes gerookte beef ribs toegevoegd. Het was super! Dank je voor het recept en de inspiratie.
Groeten Hilbert